Lemmiklooma heaolu tagamiseks on vajalik anda neile head ja kvaliteetset toitu õiges koguses. Alatoitumine põhjustab toitainete puudust ning liiga palju sööki võib jällegi põhjustada ülekaalulisust ning muid tervise probleeme. Õige toidukoguse määramine sõltub toidu kvaliteedist, toidukordade arvust, lemmiku suurusest, ainevahetusest ning sellest, kui palju ta liigub.
Koera toitumine
Kutsikaid võiks toita umbes 3-4 korda päevas, kuna nad söövad korraga vähe, aga nende energiavajadus on suur. Tervet täiskasvanud koera soovitatakse toita kaks korda päevas, 8-12h vahega ning päevane toidukogus tuleks jagada kaheks.
Väikestel koertel on kiirem ainevahetus ja nad põletavad energiat kiiremini. Olenevalt looma kehalisest seisundist ja aktiivsusest vajab osa väikseid koeri iga päev kuni kaks korda rohkem kaloreid kui suurt tõugu koerad. Suurt tõugu koertel on aeglasem ainevahetus, kuid suurem isu. Seepärast on suurte koerte krõbinad ka suuremad, nad on sunnitud närima ega saa toitu alla kugistada.
Maiused ei tohiks ületada 5-10% päevasest kaloraažist. Selleks, et koera toidu tasakaalu säilitada, ei tohiks anda neile oma toidujääke. Kui te seda aeg-ajalt siiski teete, siis jälgige, et sellised suutäied ei ületaks 10% päevasest toidukogusest. Kindlasti ärge andke oma koerale toorest liha, sibulat, viinamarju/rosinaid, need võivad põhjustada koertele mürgistuse.
Uue toiduga harjutamine
Koera uue toiduga harjutamist tuleb alustada ettevaatlikult. Uut toitu võib mõnda aega segada vanaga, et koera soolestik saaks uue toiduga harjuda. Kui vahetate toidu liiga järsult välja, siis tekitab see loomale seedehäireid. Tehke seda järk-järgult, 7–10 päeva jooksul, selleks koera seedetrakti ensüümid ja bakterid kohaneksid loomulikus tempos.
Kassi toitumine
Kassi päevane toidunorm on individuaalne. Kassid söövad tihti, kuid väiksemate portsjonite kaupa. Täiskasvanud kassile soovitatakse anda 2-3 väiksemat või üks suur söögikord päevas. Söögiks peaks pakkuma konservi või värsket liha/kala. Söögikordade vahel peab olema võimalus kuivtoidu söömiseks. Regulaarseks kuivtoidu kättesaadavuseks on heaks abimeheks automaatne toidusöötja. Samuti peab pidevalt olema koguaeg kättesaadaval puhas vesi.
Kassidele pole keelatud pakkuda kodutoitu. Heaks valikuks on maitsestamata keedetud kana ja kala. Võib ka pakkuda toorest kana või loomaliha, aga tuleb arvestada sellega, et töötlemata lihast võib kass saada ussid, mida saab ennetada ussirohu andmisega.
Toakasside puhul, kellel on piiratud liikumine, tuleb rangemalt jälgida, et ei tekiks ületoitmist, see tekitab mitmeid terviseprobleeme. Sellisel juhul on väga oluline pakkuda kassile täpselt kaalutud kogus toitu, mis vastab tema energia vajadustele. Täpseid toidu portsjoneid aitab mõõta automaatne toidu- ja veeautomaat.
Uue toiduga harjutamine
Soovitame pidada nõu loomaarstiga, kui muudate oma kassi toitumist. Kassi ümber harjutamiseks uuele toidule tuleks seda pakkuda talle järk-järgult 7-10 päeva jooksul. Kõige parem on panna toidud eraldi kaussidesse, ühte vana ja teise uus, et kassil avaneks võimalus uut toitu vähehaaval proovida. Kui vahetad ühe toidu järsult teisega, siis võib see looma kõhtu ärritada, eriti kui kass on harjunud kogu aeg sama toitu sööma.